XXV Jubileuszowa
Parafiada Archidiecezji Warszawskiej

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powróciło jedno ze sztandarowych wydarzeń Archidiecezji Warszawskiej – Parafiada dla dzieci i młodzieży.

Jubileuszowa XXV edycja Parafiady odbyła się 28 maja 2023r., na Obiektach Sportowych Znicz w Pruszkowie.

W konkurencjach sportowych, pokazach i warsztatach edukacyjno – rozrywkowych przygotowanych dla uczestników przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej wzięło udział ponad 1000 osób.

Wydarzenie to, ducha sportowej rywalizacji połączyło skutecznie z zabawą i stało się dzięki temu, wydarzeniem integracyjnym dla rodzin nie tylko Archidiecezji, ale także z rodzinami z Ukrainy.

Jedną z atrakcji imprezy było sędziowanie zmagań rozgrywek piłkarskich przez postacie ze świata sportu Jacka Cyzio, Pawła Kieszek i Tomasza Listkiewicza oraz pokazy i warsztaty żonglerki piłką w wykonaniu Piotra Kielara Mistrza Świata w Nextball. Kolorowe strefy aktywności plastycznej, gier planszowych, pokazy i warsztaty umiejętności cyrkowych zaangażowały w zabawę zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

W konkurencjach sportowych oraz w konkursie wiedzy liturgicznej i biblijnej nagrodzono w sumie ponad 270 zawodników, w czterech kategoriach wiekowych.

W konkurencjach indywidualnych wyłoniono zwycięzców w biegu na dystansie 60 metrów i 400 metrów, w skoku w dal, w rzutach piłką do kosza, w rzutach piłeczką palantową, w ringo.

W rozegranych konkurencjach zespołowych zwycięzcami zostały drużyny z następujących parafii:
w przeciąganiu liny:
1 miejsce drużyna z par. Św. Huberta z Zalesia Górnego,
2 miejsce drużyna z par. Św. Floriana z Mogielnicy,
3 miejsce drużyna z par. Miłosierdzia Bożego z Grodziska Maz.
w skakance:
1 miejsce drużyna z par. MB Szkaplerznej z Warki,
2 miejsce drużyna z par. Św. Huberta z Zalesia Górnego,
3 miejsce drużyna z par. Św. Rocha z Lipkowa.
w piłce siatkowej w kategorii „open”:
1 miejsce drużyna z par. MB Szkaplerznej z Warki,
2 miejsce drużyna z par. Św. Jana Apostoła z Warszawy,
3 miejsce drużyna z par. Miłosierdzia Bożego z Grodziska Maz.

Zwieńczeniem rozgrywek piłkarskich było wyłonienie zwycięskich drużyn, rozgrywanego przez cały rok w dekanatach i rejonach, turnieju Piłkarskiej Ligi Ministranckiej.

W piłce nożnej w kategorii „open”:
1 miejsce drużyna z par. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela z Leszna,
2 miejsce drużyna z par. MB Szkaplerznej z Warki,
3 miejsce drużyna z par. Św. Rodziny z Michalczewa.
W Piłkarskiej Lidze Ministranckiej w kategorii szkoły podstawowe (kl. 1-5):
1 miejsce drużyna z par. Św. Prokopa Opata z Błędowa,
2 miejsce drużyna z par. Posłania Uczniów Pańskich z Warszawy,
3 miejsce drużyna z par. Św. Józefa Opiekuna Pracy z Józefosławia.
W Piłkarskiej Lidze Ministranckiej w kategorii szkoły podstawowe (kl. 6-8):
1 miejsce drużyna z par. Św. Michała Archanioła z Goszczyna,
2 miejsce drużyna z par. Św. Tomasza z Warszawy,
3 miejsce drużyna z par. Św. Huberta z Zalesia Górnego.
W Piłkarskiej Lidze Ministranckiej w kategorii szkoły średnie:
1 miejsce drużyna z par. Opatrzności Bożej z Warszawy – Wilanowa,
2 miejsce drużyna z par. Św. Jana M. Vianneya z Książenic,
3 miejsce drużyna z par. Św. Huberta z Zalesia Górnego.

Ukoronowaniem Parafiady było wyłonienie zwycięskich drużyn w klasyfikacji generalnej. Puchar Księdza Arcybiskupa Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza przyznany został następującym zespołom:
1 miejsce parafia MB Szkaplerznej w Warce,
2 miejsce parafia Św. Huberta w Zalesiu Górnym,
3 miejsce parafia Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, zawodnikom i ich opiekunom!